Doradztwo prawne IT, czyli w czym pomoże kancelaria prawno-informatyczna?

kancelaria IT

Kancelaria prawna do spraw informatyki, internetu specjalizuje się m.in. w ochronie danych osobowych czy w ochronie własności intelektualnej w internecie, a także w prawie telekomunikacyjnym. Pomaga zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom, którzy swoją działalność prowadzą w sieci.

Kiedy się do niej zgłosić? Gdy musisz stworzyć regulamin usług elektronicznych, sprzedajesz towar przez internet lub, z drugiej strony, gdy zostałeś oszukany w ten sposób (dotyczy to nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale też innych form przestępstw internetowych, jak stalking, hacking). Możesz zdecydować się zarówno na jednorazową współpracę, jak i na outsourcing prawny.

Outsourcing prawny

Outsourcing polega na zlecaniu pewnych usług zewnętrznym firmom. W tym wypadku chodzi o podjęcie współpracy z kancelarią w zakresie doradztwa prawnego. Jakie niesie to za sobą korzyści?

Prawnik jest do twojej dyspozycji, zna specyfikę i potrzeby firmy, wie, jakie rozwiązania będą dla niej najlepsze, bez każdorazowego, czasochłonnego przeprowadzania audytu. Najczęściej, w ramach obsługi prawnej, zleca się wykonanie regulaminów, polityki poprawności, wdrożenie przepisów RODO i administrowanie danymi osobowymi, konstruowanie umów elektronicznych etc. Outsourcing prawny to alternatywa dla zatrudniania prawnika w firmie, zapewniająca jednocześnie tę samą kompleksowość.

Konsument w internecie a doradztwo prawne

Z usług kancelarii prawno-informatycznej zwykle korzystają firmy, choć także konsumenci mogą zwrócić się o pomoc. Najczęstsze problemy, jakie w tym wypadku się pojawiają, to brak otrzymania zamówienia z e-sklepu, odmowa przyjęcia reklamacji, zwrotu oraz wyciek danych osobowych

Oprócz tego kancelarie zajmują się sprawami związanymi z atakami hakerskimi, a także ze stalkingiem.

Ochrona danych osobowych w internecie

Chociaż przepisy jasno określają, w jaki sposób mają być gromadzone, przetwarzane i przechowywane dane osobowe, w praktyce często są one naruszane. Kancelaria prawna chroni zarówno interesy konsumentów, jak i przedsiębiorców (tworząc np. politykę prywatności bądź wdrażając zasady RODO).

Ochrona praw autorskich, własności intelektualnej w internecie
Ostatnią kwestią, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę, jest ochrona praw autorskich i własności intelektualnej. Tak naprawdę do naruszenia tych przepisów codziennie dochodzi w internecie. Może to być m.in. wykorzystywanie zdjęć i innych utworów twojego autorstwa, bez uzyskania zgody, nieuprawniony dostęp do oprogramowania, gier komputerowych, naruszenie zasad patentu.

W wielu przypadkach przepisy te są łamane nieświadomie, wystarczy poprosić o usunięcie twojego utworu/dzieła. Nie zawsze takie działania są jednak skuteczne. Prawnik zajmujący się doradztwem IT może zadbać o zabezpieczenie twoich praw, a także wnieść sprawę o plagiat, przywłaszczenie czy nieuprawnione wykorzystanie zdjęć/filmów.


---
Tel: 784 425 405
E-mail: [email protected]

Kancelaria Adwokacka Kraków

Adwokat w Krakowie ze specjalizacją w prowadzeniu spraw sądowych.

Jak trafić do Kancelarii?

Adwokat Kraków – Kancelaria Adwokata Michała Słomki

ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków 

+48 784 425 405

Sekretariat:
tel./fax: (12) 294 22 12

[email protected]

Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Sobota - Niedziela Nieczynne
Kancelaria posiada kilka biur na terenie Krakowa, jednak Klientów przyjmujemy w lokalu przy ul. Szafera 9/46, który znajduje się w najbliższym sąsiedztwie budynku sądu w Krakowie, co niewątpliwie pozwala na szybszą i sprawniejszą obsługę Klientów oraz niezwłoczne podejmowanie pilnych czynności sądowych.
Call Now Button